GABA

GABA nedir, bu asit ne işe yarar? Genel bakış ve tavsiyeler

Gama aminobütirik asit (GABA), beyninizde nörotransmitter olarak çalışan ve doğal olarak oluşan bir amino asittir. Nörotransmitterler kimyasal haberciler olarak işlev görür. GABA inhibitör bir nörotransmitter olarak kabul edilir çünkü belirli beyin sinyallerini bloke eder veya inhibe eder ve sinir sisteminizdeki aktiviteyi azaltır.

GABA, beyninizde GABA reseptörü olarak bilinen bir proteine bağlandığında, sakinleştirici bir etki yaratır. Bu, endişe, stres ve korku duygularına yardımcı olabilir. Ayrıca nöbetleri önlemeye de yardımcı olabilir.

GABA 750 mg iHerb
GABA 750 mg
⚡️ Depresyona yardımcı olur ⚡️
⚡️ Stres ve kaygıyı azaltır ⚡️
⚡️ Uykuyu iyileştirir ⚡️
⚡️ Rahatlatır ve sakinleştirir ⚡️
⚡️ Konsantrasyonu güçlendirir ⚡️
❤️ Şiddetle tavsiye edilir! ❤️
➡️ Daha fazlasını okuyun ve iHerb’den satın alın ⬅️

Bu özelliklerinin bir sonucu olarak, GABA son yıllarda popüler bir takviye haline gelmiştir. Bunun nedeni kısmen birçok gıda kaynağında bulunmamasıdır. GABA içeren tek gıda kimchi, miso ve tempeh gibi fermente gıdalardır.

Peki bu takviyeler ne kadar işe yarıyor? GABA takviyelerinin potansiyel faydalarının arkasındaki bilim hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Genellikle GABA kısaltmasıyla bilinen γ-aminobütirik asit veya gama-aminobütirik asit, γ-aminobütirik asidin en yaygın şeklidir.

İnsanlar neden GABA takviyesi alır?

Gallup’un yıllık Küresel Duygular Raporu’na göre[1]Gallup 2020 Global Emotions Report: https://www.gallup.com/analytics/324191/gallup-global-emotions-report-2020.aspx, dünya genelinde yetişkinlerin %40’ından fazlası 2020 yılında rekor düzeyde stres yaşadıklarını bildirmiştir. Bu sayı pandemi nedeniyle yükselmiş olabilir, ancak 2015’ten bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor. Özellikle Amerikalılar inanılmaz derecede yüksek stres seviyelerine sahip. Kronik stresle birlikte vücudunuzun neredeyse her yerinde sorunlar ortaya çıkıyor ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkiliyor.

Kronik veya düşük seviyeli stres zamanlarında – veya uykunuzu iyileştirmek istiyorsanız, ki bu da stresi azaltmaya yardımcı olabilir ve bunun tersi de geçerlidir – vücudunuzun kendi en iyi yapı taşlarından birine başvurabilirsiniz: GABA. GABA veya gama-aminobütirik asit, bir amino asittir ve beyninizdeki birincil inhibitör nörotransmitterdir. Gün boyunca kendinizi daha merkezde hissetmenize yardımcı olmak amacıyla birçok nedenden dolayı takviye olarak alınır.

GABA’nın beyin üzerindeki doğal sakinleştirici etkisi, stresi azaltmak için GABA takviyelerinin kullanımı hakkında sayısız iddiaya yol açmıştır. Çok fazla stres, diğer şeylerin yanı sıra zayıf uyku, daha zayıf bir bağışıklık sistemi ve daha yüksek depresyon riski ile bağlantılıdır. Buna ek olarak, bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde GABA seviyeleri daha düşük olabilir. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

  • nöbet bozuklukları
  • Parkinson hastalığı gibi hareket bozuklukları
  • dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu
  • kaygı
  • panik bozukluk
  • depresyon gibi duygudurum bozuklukları

Bu rahatsızlıkları olan bazı kişiler, semptomlarını yönetmeye yardımcı olması için GABA takviyesi alırlar.

GABA takviyeleri ne kadar etkilidir?

GABA takviyelerinin etkinliği hakkında çok fazla şey bilinmemektedir. Aslında uzmanlar, bir takviye veya gıda olarak tüketildiğinde beyne gerçekte ne kadar GABA ulaştığını bilmiyorlar. Bununla birlikte, bazı çalışmalar GABA takviyesi almanın olumlu etkilerini bildirmektedir. İşte GABA’nın daha popüler kullanımlarının arkasındaki araştırmalardan bazılarına bir göz atın:

Gelişmiş düşünme ve görev performansı yetenekleri

2015 yılında yapılan bir araştırma[2]γ-Aminobutyric acid (GABA) administration improves action selection processes: a randomised controlled trial. Laura Steenbergen, Roberta Sellaro, Ann-Kathrin Stock, Christian Beste & Lorenza S. Colzato: https://www.nature.com/articles/srep12770, bir kişinin günde 800 miligram (mg) GABA takviyesi alarak eylemleri önceliklendirme ve planlama becerilerini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Çalışma sadece 30 sağlıklı gönüllüyü içeren küçük bir çalışma olmasına rağmen, GABA takviyesinin gelişmiş düşünmeyi nasıl teşvik edebileceğini göstermiştir.

Stres azaltma

2012’de yapılan eski bir çalışma[3]Oral intake of γ-aminobutyric acid affects mood and activities of central nervous system during stressed condition induced by mental tasks. A. Yoto, S. Murao, M. Motoki, Y. Yokoyama, N. Horie, K. Takeshima, K. Masuda, M. Kim & H. Yokogoshi: https://link.springer.com/article/10.1007/s00726-011-1206-6, günde 100 mg GABA almanın zihinsel görevlerden kaynaklanan stresi azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. GABA ile ilgili diğer birçok çalışma gibi, bu çalışma da küçüktü ve sadece 63 katılımcıyı içeriyordu.

Antrenman sonrası toparlanma ve kas geliştirme

2019 yılında yapılan bir araştırmada[4]Oral Supplementation Using Gamma-Aminobutyric Acid and Whey Protein Improves Whole Body Fat-Free Mass in Men After Resistance Training. National Library of Medicine. Maya Sakashita, Utano Nakamura, Noriko Horie, Yasuhiro Yokoyama, Mujo Kim and Satoshi Fujitab: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6522239/, 21 sağlıklı erkekten 12 hafta boyunca günde bir kez peynir altı suyu proteini veya peynir altı suyu proteini artı GABA içeren bir takviye almaları istenmiştir.

Katılımcılar haftada iki kez aynı direnç egzersizlerini yaptı ve araştırmacılar sonuçları ölçtü. Araştırmacılar, peynir altı suyu proteini ve GABA kombinasyonunun, tek başına peynir altı suyu proteinine kıyasla büyüme hormonu seviyelerini artırdığını buldu.

Bu da küçük bir çalışma olmasına rağmen, araştırmacılar GABA takviyelerinin kas yapımına ve egzersiz sonrası toparlanmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır. Araştırmacılara daha fazla çalışma yapmalarını tavsiye ettiler.

Anksiyete

2006 tarihli bir makaleye göre, iki çok küçük çalışma, GABA takviyesi alan katılımcıların stresli bir olay sırasında plasebo veya bir başka popüler takviye olan L-theanine alanlara göre daha fazla rahatlama hissine sahip olduklarını bulmuştur.

Makalede ayrıca, rahatlatıcı etkilerin takviyenin alınmasından sonraki bir saat içinde hissedildiği belirtiliyor.

Yüksek tansiyon

Bazı küçük, eski çalışmalar, kan basıncını düşürmek için GABA içeren ürünlerin kullanımını değerlendirmiştir.

2003 yılında yapılan bir çalışmada, GABA içeren fermente bir süt ürününün günlük tüketimi, iki ila dört hafta sonra hafif yüksek kan basıncı olan kişilerde kan basıncını düşürmüştür. Bu durum plasebo ile karşılaştırılmıştır.

2009 yılında yapılan bir çalışmada, günde iki kez GABA içeren Chlorella takviyesi almanın sınırda hipertansiyonu olanlarda kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur.

Uykusuzluk

2018 yılında yapılan küçük bir çalışmada[5]Safety and Efficacy of Gamma-Aminobutyric Acid from Fermented Rice Germ in Patients with Insomnia Symptoms: A Randomized, Double-Blind Trial. National Library of Medicine. Jung-Ick Byun, Yu Yong Shin, Sung-Eun Chung, and Won Chul Shin: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6031986/, yatmadan bir saat önce 300 miligram (mg) GABA alan katılımcılar, plasebo alanlara göre daha hızlı uykuya dalmıştır. Ayrıca tedaviye başladıktan dört hafta sonra uyku kalitelerinin arttığını bildirmişlerdir.

Nörotransmitter GABA

GABA (kapsüller, tabletler, içecek ve diğerleri) takviyesi: müşteri yorumları

Hayatta uykuya dalmanın imkansız olduğu anlar vardır, gece yarısından sonra uykuya dalarsınız, ertesi gün tamamen bitkin, bunalmış ve hiç çalışamazsınız. Akşamın geleceğini ve o gece çabucak uykuya dalacağınızı düşünürsünüz, ama öyle olmaz. Uyku hapı almak istemiyorum, GABA’ya dikkat çektim. Gama-aminobütirik asidin (GABA) bir parçası olarak, beyin dolaşımını iyileştirir, anksiyeteyi azaltır, sakinleştirici etkisi vardır, depresyon ve uykusuzluğa yardımcı olur. Glikoz seviyelerini normalleştirir. Kapsüller küçük boyutludur, yutma ile ilgili herhangi bir sorun yoktur. yatmadan önce 1 kapsül aldı. Etkisi hemen fark edilir, sorunsuz uykuya daldım, uyandım da, gün boyunca uykululuk olmadı. Kendimi alırken daha dengeli bir durum fark etmem için de söylemeyeceğim, muhtemelen tam bir huzur için günde 2 kapsül almanız gerekir. İyi bir ilaç. Lütfen beğenin!

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

GABA 750 mg iHerb
GABA 750 mg
⚡️ Depresyona yardımcı olur ⚡️
⚡️ Stres ve kaygıyı azaltır ⚡️
⚡️ Uykuyu iyileştirir ⚡️
⚡️ Rahatlatır ve sakinleştirir ⚡️
⚡️ Konsantrasyonu güçlendirir ⚡️
❤️ Şiddetle tavsiye edilir! ❤️
➡️ Daha fazlasını okuyun ve iHerb’den satın alın ⬅️

Ben işlevsiz bir aileden geliyorum. Hayatım boyunca kronik depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu, intihar düşüncesi ve DEHB ile mücadele ettim. Bu benim yaşam tarzım oldu. Asla bir terapist aramadım. Belirgin güven sorunlarım var ve bunu karşılayamam. Kitaplar benim terapistim. Yakın zamanda iki kez düşük yaptım. Sonra sağlık yolculuğuma başladım. Biçimlendirici yıllarımdaki bilişsel gelişim sorunlarımın yanı sıra adrenalin yorgunluğu, bozulmuş bağırsak, hormonal dengesizlik vb. gibi fiziksel sorunların (hepsi toksik bir ortamda uzun süre yaşamanın yan ürünü) eksik nörotransmitter üretimine sıkıştırıcı bir şekilde katkıda bulunduğunun farkına vardım. Depresyondan kurtulmanın mümkün olduğunu ASLA düşünmemiştim. Bu hapı ilk kez 12 Temmuz gecesi aldım. Ertesi sabah sevinçten ağladım! “Normal bir insan” olmanın nasıl bir şey olduğunu ilk kez deneyimledim. Üzerimden kara bir bulut kalkmış gibi hissettim. Çoğu normal insanın depresyonu anlamakta neden zorlandığını da anladım.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Oğlumu bir kazada kaybettikten sonra geçen 4 yıl boyunca depresif ve umutsuz hissediyordum. Kederimin üstesinden gelemiyor ve bu konuda mantıklı düşünemiyordum. Ne zaman denesem saatlerce ağlıyordum. Egzersiz yapmayı, sağlıklı beslenmeyi, vitamin almayı, yataktan erken kalkmayı denedim, ancak zihnim her zaman “bulanık” olduğu ve düzgün düşünemediğim veya konsantre olamadığım için bu şeyler beklendiği gibi işe yaramadı. Aralıksız 12 saat uyuyabilirdim ama asla dinlenmiş hissetmezdim. Bunu 3 gün boyunca aldıktan sonra, bir gün aniden alarm saatimden önce uyandım ve her şeyin normal olduğunu ve son 4 yıl boyunca yaşadığım her şeyin sadece bir kabus olduğunu hissettim. Ayrıca sadece 7 saat uyuduktan sonra kendimi dinlenmiş hissettim. Artık oğlumu ve onu ne kadar özlediğimi düşünebiliyorum ama mantıklı düşünebiliyorum ve nihayet yas dönemimi geçirebiliyorum. Bu takviye ile bazı testler yapıyorum ve haftada en az 3 kez egzersiz yapmadığım sürece çok iyi çalışmıyor. Depresyon mu yoksa bipolar bozukluk mu yaşadığımdan emin değilim ama her neyse artık geçti. Uyumadan önce 1 kapsül ve yüzme dersimden sonra bir tane daha alıyorum.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Hayatım boyunca uykusuzlukla ilgili büyük sorunlar yaşadım, ancak sonunda beni tekrar uyutan ürünleri buldum. Sorunum şu ki, gecenin bir yarısı uyanıyorum ve sonrasında tekrar uyuyamıyorum. Şimdi 500 mg GABA, 100 mg PS (Fosfatidilserin) ve 250 mg Magnezyum Glisinat alıyorum ve bu beni sabahları uykulu hissetmeden gecenin geri kalanında bayıltıyor. Magnezyum çok önemli, eğer sadece 1 takviye alacaksanız, Magnezyum Glisinat bu takviyelerden biri! Kanada’ya gönderim yöntemi olarak DHL kullanmayın artık iyi değil. Sizden pahalı komisyoncu ücretleri talep edecekler ve bir vekaletname doldurmanız ve onlara bir kredi kartı numarası vermeniz gerekecek ve 2 haftaya kadar bir makbuz beklemeniz gerekecek. IHERBS’ten yaptığım son 200$’lık siparişimde, sadece vergilerin 30$ civarında olması gerekirken benden 85$ vergi ve komisyoncu ücreti aldılar. Posta (USPS) kullanmanızı öneririm, daha uzun sürecektir, ancak gümrüğe ulaştığında fazladan ödeme yapmanız gerekmeyecektir.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Fibromiyalji nedeniyle 15 yıldır uykusuzluk çekiyorum ve ayrıca TSSB’den kaynaklanan ciddi bir anksiyete bozukluğum var. Valium’un (kullandığım) nasıl çalıştığını araştırırken GABA’yı keşfettim. Yaklaşık 2 yıldır GABA alıyorum ve İŞE YARIYOR. Uykusuzluk sorunumu çözdü ve beni oldukça sakinleştirdi. Sadece geceleri alıyorum çünkü beni çok uykulu yapıyor (benim için mesele bu.) Aç karnına aldığımda ara sıra kısa bir karıncalanma dışında herhangi bir yan etkisi yok gibi görünüyor. Ertesi gün bana “akşamdan kalma” hissi vermiyor. Tek sorunum, soğuk hindi almayı bırakmaya çalıştığımda oldu – anksiyetem geri geldi. Diğer sorun ise ilacı aldıktan sonra uyanık kalmaya çalıştığımda oldu. Açıkçası, alkol, uyuşturucu, Benadryl veya başka herhangi bir depresan ile karıştırmak iyi değildir ve gerekli değildir. Bu ürünü şiddetle tavsiye ederim. Tam etki göstermesi yaklaşık 2-3 hafta sürdü, ancak başlangıçta yardımcı oldu.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Birkaç ürünü birlikte kullanıyorum ve ruh halim üzerindeki etkisini görebiliyorum! Daha mutlu, daha enerjik ve pozitifim…! Gün içinde DOPA MUCUNA, DMAE ve GABA, yatmadan önce ise 5-HTP ve SAMe kullanıyorum. Bazen bazılarını atlıyorum ama sonuçlar hala orada. Hepsini seviyorum ve kullanmaya devam edeceğim (belki SAMe hariç çünkü çok pahalı ve sadece 5-HTP kullanırsam çok fazla fark görmüyorum).

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Kocam yıllarca uyku ilacı kullandı. Doktoru ona bağımlılık yapmadığını söylemesine rağmen, ilaçsız uyuyamıyordu. Sonunda daha iyi bir çözüm olması gerektiğine karar verdik. Biraz araştırma yaptıktan sonra GABA’yı denemeye karar verdik. İşe yaradı… Hem de hemen! Bırakma dönemi olmadı, sadece bir gece GABA aldı ve bebek gibi uyudu. Yatmadan yaklaşık bir saat önce 3 kapsül alıyor. Bunu uyku sorunu yaşayan herkese veya o korkunç ilaçlardan kurtulmak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

GABA’da ne kadar eksik olduğumu fark etmemiştim. Sağlık uzmanım iki hafta önce sitenizden sipariş vermemi önerdi (tıpkı onun yaptığı gibi). Günde bir kapsül almaya başladım ve şimdi günde iki kez aç karnına iki kapsül alıyorum. Yüzümdeki ve vücudumdaki sıcaklık hissi oldukça canlandırıcı ve kendimi çok daha parlak ve keskin hissediyorum. İşimden ayrılmaya karar verdim, alkolü azalttım ve hayatımdaki yeni bölümler için heyecanlıyım. Elbette hayatta pek çok değişken var ancak gözlerim ışıl ışıl ve fiziksel hislerim kesinlikle olumlu. Harika bir ürün, ücretsiz kargo ve hızlı teslimat (ve küçük bir hediye) sağladığınız için çok teşekkür ederim! Ekibiniz için en iyisi, çok sevgiler!

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Birkaç yıl önce bana şiddetli panik bozukluğu teşhisi kondu ve görüştüğüm psikiyatrist bana benzodiazepin vermek istedi ancak iyileşmekte olan bir bağımlı olduğum için onları almak istemedim. Nörotransmitterlerle ilgili bir kurs alırken GABA’yı öğrendim. Anksiyetem üzerinde çok işe yaradığını gördüm. Benim için gerçek bir nimet oldu, beni gerçekten sakinleştirmeden kaygımı kontrol ediyor. Başlangıçta bu ilacı bir aktarcıdan alıyordum, o da benden çok para istiyordu, sonra iHerb.com’u buldum. Mükemmel değer, mükemmel hizmet, paketimi almam gereken zamanda aldım… karışıklık yok, telaş yok. O zamandan beri diğer bitkisel takviyelerimi de almaya başladım.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

GABA’ya aşığım! Tüm ailem ihtiyaç duyduğunda kullanıyor. Yaklaşık 20-30 dakika içinde gerçekten çok sakinleştirici bir rahatlama sağlıyor. Aslında işe yaradığını hissedebiliyorsunuz; vücudunuzda bir tür karıncalanma hissediyorsunuz, bu ilk başta biraz garip ama yine de rahatlatıcı. Sadece a) kendiniz ve/veya çocuklarınız için doğru dozu aldığınızdan, b) paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olun.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Diğer tüm ilaçları kestik çünkü oğlumuz için sonuç veren tek şey bu oldu. Bu mükemmel bir ürün ve fiyatı dünya çapında gördüğüm en iyi fiyat. Biraz daha stok yapacağım ŞİMDİ STOKLARIMIZ BİTTİ, bu yüzden bunlardan 4 tane daha SİPARİŞ ETTİM. Depresyonu olan karım onları alıyor ve tabii ki ADD’li bazılarım onları alıyor ve ayrıca ben, 41 yaşında bir adamım ve daha rahat ve odaklanmış hissetmek için alıyorum ve gerçekten işe yarıyor! Daha az gerginlik ve endişe, daha düşük kalp hızı, stresle daha iyi başa çıkma yeteneği, muhasebe gibi sıkıcı ama önemli işler yaparken çok daha iyi dayanıklılık. Kendi şirketim olduğu ve hala elektronik tamircisi olarak tam zamanlı çalıştığım için bu Gaba hapları gerçekten işlerin üstesinden gelmeme yardımcı oluyor.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Yaklaşık üç yıl önce panik atak geçirmeye başladım. İnsanların bunlarla neler yaşadığını hiç bilmiyordum ve onları hafife alıyordum. Ta ki bir tane geçirene kadar. Bir daha asla. Geceleri beni vuruyor ve saatlerce sürüyor. Acı çekmek için dehşet verici bir şey. Haftada 1,75 litrelik bir şişe votka ile kendi kendimi tedavi ediyordum. Bir seferde 5 ve 6 jigger içiyordum (jigger=1.5oz) ve ataklar daha da kötüleşiyordu. Çok daha kötü. GABA sipariş ettim. GABA şişesini açtığımdan beri hiç içki içmedim. Artık (o kadar) stres yapmıyorum. Gecelerim huzurlu geçiyor. Bu ürünü bulmadan önce kendimi tamamen yok etme modundaydım. Artık yok. Söylediklerime dikkat edin millet… işe yarıyor. Sade ve basit. İşe yarıyor.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Bu ürünü anksiyetem için etkili bir çözüm olarak buldum. Birkaç aydır yoğun anksiyete ataklarından muzdariptim, bazıları daha az akut ve daha hızlı yoğun günlerce kalıyorlar. GABA almaya başladığımda büyük bir sedasyona ek olarak çok güçlü atak ve akut anksiyete vardı. İdeale ulaşana kadar dozu düşürüyordum. Bugün yatmadan önce 1 / 3 veya 165mg + / – 1 saat GABA alıyorum. Ve şimdi çok hafif etkiler ve anksiyeteme faydalı hissediyorum. Nally, 500mg etkisi benden farklı olarak bana çok fazla anksiyete verdi, zaten 165mg’lık bir dozla harika sonuçlar alıyorum. Tavsiye ederim.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

GABA takviyelerinin kan-beyin bariyerini geçip geçemeyeceği konusunda bazı belirsizlikler olduğunu biliyorum, bu nedenle etkilerin çoğuna plasebo katkıda bulunabilir. Ancak benim için uyku konusunda harikalar yaratıyor. Zaten melatonin kullanıyorum (melatonin olmadan sadece 4-6 saat uyuyabiliyorum) ama iki sorunum var: Biri melatonin döngüsü olmalı, ancak duraklattığımda uyuyamıyorum (daha önce olduğu gibi). Ayrıca bazen korkunç rüyalar görüyorum ve sık sık kalp çarpıntısı ve düşüncelerle uyanıyorum. Bu takviye her ikisine de yardımcı oldu, bu yüzden şimdi ikisini de döngüye sokmaya çalışıyorum ve oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor. GABA’yı yatmadan önce kullanmıyorum, çünkü düşüncelerimi yavaşlatıyor (anksiyeteniz varsa bu iyi bir şey, ama herkes için değil). Sistemde birikmemesine de dikkat etmek gerekir, bu nedenle takviyeyi bir süre kesmek iyi olur. Bazı insanlar bunu gün aşırı kullanmayı, bazıları ise bir kapsülden daha azını (veya her ikisini) kullanmayı öneriyor. Tekrar satın alacağım.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

GABA’yı daha önce Japonya’da stresle başa çıkmaya yardımcı olması için çikolata ürünlerine eklenen bir anti-stres takviyesi olarak biliyordum. Japonya’daki insanlar genellikle uzun saatler çalışıyorlar ve bu durum bir PCOS hastası olarak beni de etkiliyor. Bu takviyeyi almaya başlayalı bir ay olmadı ve hala iyi uyuyamadım, ancak söyleyebileceğim tek şey, aldıktan sonra, 8 saat veya daha uzun süre uyuyamasam da, uyandığımda daha az yorgun hissettiğim. Yatmadan hemen önce aç karnına melatonin ve glutatyon ile birlikte içiyorum. Diğer insanların iddia ettiğinin aksine beni uykulu yapmıyor, ama bu muhtemelen kötü bir uykusuzluk vakam olduğu içindir, ancak yataktayken anksiyete atakları geçirmediğim için rahatlama açısından bana yardımcı olduğunu söyleyebilirim (içmediğimde çok oluyor). Şimdilik almaya devam edeceğim. İyi dinlenmesine yardımcı olması için kocama da vermeye başladım.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

GABA bana diğer şeylerin yanı sıra bir beslenme uzmanı tarafından kilo vermek ve yağsız kas kütlesi oluşturmak için önerildi. Bir aydır alıyorum (günde üç kez aç karnına). Sonuçlar. Akşam dozu (yatmadan önce alınan) beni şaşırttı çünkü uzun zamandır ilk kez iyi bir gece uykusu çekiyorum ve tazelenmiş olarak uyanıyorum. (Kronik uykusuzluktan muzdaribim). Bu harika uykunun bir yan etki olduğunu düşünmüştüm ama aslında şimdi bunun bu takviyenin birincil amacı olduğunu okuyorum. Kilo verme etkisinden emin değilim çünkü kilo veriyorum ve oldukça iyiyim, ancak bunun nedeni aralıklı oruç tutmam olabilir. Belki de GABA buna katkıda bulunuyor ama bunu ölçemiyorum. Ancak, son derece stresli bir yaşamda tüm gün zindelik hissine sahip olmam kesinlikle ölçülebilir.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Bunlar olmadan bir günü geçirebileceğimden emin değilim. Günde 3 kez 3 tane alıyorum. Anksiyetem kontrolden çıkmaya başlamıştı. İlaç almak için doktora gitmeyi reddediyorum, bu yüzden her zaman gitmeden yardım etmenin bir yolunu arıyorum. Gaba hakkında bir şeyler okudum ve hemen sipariş ettim. Bu kelimenin tam anlamıyla hayatımı kurtardı. Anksiyetem yok denecek kadar az ve artık kızarıklık çıkarmıyorum ya da anksiyeteden titremiyorum. Eğer almazsam, büyük bir fark olduğunu fark ediyorum. Günde iki kez 750 gram (500 gramlık bir şişeden sonra) denedim ve bu potens benim için işe yaramadı … Günde 3 kez 500 grama geri döndüm ve yoluma devam ettim.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Bunu aldım ve hiçbir şey yapmadı, başka bir zaman aldım ve çok net hissettim – daha önce hiç bu kadar net olduğumu hatırlamıyorum, sahip olduğumu bile bilmediğim beyin sisinden tamamen kurtuldum. Bir doz daha aldım, pek bir şey yapmadı, bilmiyorum bunu en iyi nasıl alacağımı henüz bulamadım, ama iyi, eğer doğru şekilde alabilirseniz, çok fazla alma konusunda dikkatli olurum, güçlü, onunla deney yapın – eğer doğru şekilde alabilirseniz harika! Bunun bağımlılık yapmadığını gördüm ama aldıktan sonra yaklaşık 2 gün boyunca net düşünemediğimi hissettim, ama bu geçti ve şimdi iyiyim, yani uzun vadeli hasar yok – yaşasın! Evet, GABA’yı tavsiye ederim. Lütfen bu incelemeyi yararlı olarak değerlendirin.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

Depresyon, Anksiyete, uyku bozuklukları, beyinde kimyasal hasardan muzdaripseniz bu mutlaka sahip olmanız gereken bir şey. Bu takviye, Hasarlı sinir sistemi sorunlarına (Çoğumuzda var) yardımcı olmak ve düzgün beyin işleyişi için anahtar olan nörotransmitter sinyallerini bağlamak için inanılmaz güçlere sahiptir. Size Sakinlik hissi verir ve birçok kişinin mücadele ettiği alanlarda kontrolü size geri verir. Sinirlerimin parçalandığını hissetmeden ve kontrol altına alınması zor düşüncelerle yarışmadan hareketsiz kalmayı ve odaklanmayı daha fazla başarabildim. Bu gerçekten tüm bu alanlarda muhteşem bir şekilde yardımcı oluyor. GDO’suzdur, bu nedenle vücut özelliklerini daha verimli bir şekilde emecektir. Bunu Now brands 200 mg 5-HTP ile birlikte alıyorum ve hem benim hem de kadınımın hayatında rahatlama mucizeleri yarattılar. Bu tek başına ve özellikle 5-HTP ile birleştirilirse, çok olumsuz yan etkileri olan herhangi bir depresyon, anksiyete veya zihinsel bozukluk İlaçları için çok iyi bir yer alabilir. Gaba Sizin biletiniz olacak!

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

İlk kez GABA sipariş ediyorum ve etkisine hayran kaldım! Kutuda önerildiği gibi sabahları aç karnına 500 mg’lık bir kapsül alıyorum ve bu beni bütün gün çok daha sakin ve daha az stresli tutuyor. Yatmadan önce bir hap daha almayı denedim ve uykumu hiçbir şekilde etkilemediğini söylemeliyim, ancak uyku ile ilgili herhangi bir sorunum yok. Ayrıca sabahları iki kapsül (1000 mg) almayı denedim ve yaklaşık yarım saat içinde kas güçsüzlüğü, ellerimde karıncalanma hissi ve biraz da baş dönmesi hissettim. Bu yaklaşık bir saat sürdü ve geçti. Sanırım bir seferde 500 mg’a bağlı kalacağım. Özetle: hafif anksiyete için harika ama dozaj konusunda dikkatli olun.

iHerb Müşteri Yorumu. Yasal Uyarı: Tıbbi veya profesyonel tavsiye değildir.

GABA takviyelerinin yan etkileri nelerdir?

GABA’yı taklit eden veya artırmayı amaçlayan takviyeler veya ilaçlar kullanırken talimatlara uymak çok önemlidir.

İlaçların yan etkileri

GABA’yı taklit eden veya artırmayı amaçlayan ilaçlar kullanan kişiler, doktorlarının veya eczacılarının talimatlarına dikkatle uymalıdır.

Çok fazla alınması veya alkol ya da opioidlerle birlikte kullanılması merkezi sinir sistemi (MSS) depresyonuna yol açabilir[6]GABA Receptor. National Library of Medicine. Mary J. Allen; Sarah Sabir; Sandeep Sharma: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526124/. Bu da vücudun yavaşlamasına ve kişinin artık nefes alamamasına neden olabilir. Hayatı tehdit edici olabilir.

Takviyelerin yan etkileri

Klinik çalışmalar[7]United States Pharmacopeia (USP) Safety Review of Gamma-Aminobutyric Acid (GABA). National Library of Medicine. Hellen A. Oketch-Rabah, Emily F. Madden, Amy L. Roe, and Joseph M. Betz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8399837/, 12 hafta boyunca takviye olarak günde 120 miligrama (mg) kadar GABA alınmasının olumsuz etkilere neden olma ihtimalinin düşük olduğunu göstermektedir.

İnsanlar bunları diğer ilaçlarla birlikte kullanırken dikkatli olmalıdır.

Yüksek tansiyon veya epilepsi ilaçlarıyla birlikte kullanılması bu ilaçların etkisini artırabilir.

İnsanlar herhangi bir takviye almadan önce her zaman bir doktora danışmalı ve kişinin halihazırda hangi ilaçları kullandığını bildiklerinden emin olmalıdır.

FDA, besin takviyelerini ilaçlarla aynı şekilde düzenlememektedir. İnsanlar sadece saygın satıcılardan ve şirketlerden satın almaya özen göstermelidir.

Özet

Vücut doğal olarak GABA üretir ve uykuyu teşvik etmeye, kaygıyı hafifletmeye ve beyni korumaya yardımcı olur. Etkisini taklit eden ilaçlar epilepsi tedavisinde ve ağrı yönetiminde önemli kullanım alanlarına sahiptir. Bazı insanlar takviye almaktadır, ancak bilim insanları hala bunların sağlayabileceği faydaları araştırmaktadır[8]What to know about GABA, Medically reviewed by Nancy Hammond, M.D. — Written by Rachel Nall, MSN, CRNA: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326847[9]Neurotransmitters as food supplements: the effects of GABA on brain and behavior. National Library of Medicine. Evert Boonstra, Roy de Kleijn, Lorenza S. Colzato, Anneke Alkemade, Birte U. Forstmann, and Sander Nieuwenhuis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594160/[10]γ-Aminobutyric acid (gamma-aminobutyric acid), Wikipedia.org: https://en.wikipedia.org/wiki/%CE%93-Aminobutyric_acid.

Herhangi bir durum için GABA takviyesi kullanmadan önce bir doktorla konuşmak en iyisidir. Önce tıbbi olarak kanıtlanmış bir tedaviyi denemenizi tavsiye edebilirler. GABA takviyelerinin kullanılmasını destekliyorlarsa, kişiye bunu nasıl güvenli bir şekilde yapacağı konusunda tavsiyede bulunacaklardır.

İnceleme Svetka Gaba tarafından yazılmıştır. Ben bir gıda takviyesi araştırmacısı ve yorumcusuyum. Beslenme bilimi, biyoloji ve nöropsikoloji okuyorum.

Referencias:

Referencias:
1 Gallup 2020 Global Emotions Report: https://www.gallup.com/analytics/324191/gallup-global-emotions-report-2020.aspx
2 γ-Aminobutyric acid (GABA) administration improves action selection processes: a randomised controlled trial. Laura Steenbergen, Roberta Sellaro, Ann-Kathrin Stock, Christian Beste & Lorenza S. Colzato: https://www.nature.com/articles/srep12770
3 Oral intake of γ-aminobutyric acid affects mood and activities of central nervous system during stressed condition induced by mental tasks. A. Yoto, S. Murao, M. Motoki, Y. Yokoyama, N. Horie, K. Takeshima, K. Masuda, M. Kim & H. Yokogoshi: https://link.springer.com/article/10.1007/s00726-011-1206-6
4 Oral Supplementation Using Gamma-Aminobutyric Acid and Whey Protein Improves Whole Body Fat-Free Mass in Men After Resistance Training. National Library of Medicine. Maya Sakashita, Utano Nakamura, Noriko Horie, Yasuhiro Yokoyama, Mujo Kim and Satoshi Fujitab: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6522239/
5 Safety and Efficacy of Gamma-Aminobutyric Acid from Fermented Rice Germ in Patients with Insomnia Symptoms: A Randomized, Double-Blind Trial. National Library of Medicine. Jung-Ick Byun, Yu Yong Shin, Sung-Eun Chung, and Won Chul Shin: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6031986/
6 GABA Receptor. National Library of Medicine. Mary J. Allen; Sarah Sabir; Sandeep Sharma: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526124/
7 United States Pharmacopeia (USP) Safety Review of Gamma-Aminobutyric Acid (GABA). National Library of Medicine. Hellen A. Oketch-Rabah, Emily F. Madden, Amy L. Roe, and Joseph M. Betz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8399837/
8 What to know about GABA, Medically reviewed by Nancy Hammond, M.D. — Written by Rachel Nall, MSN, CRNA: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326847
9 Neurotransmitters as food supplements: the effects of GABA on brain and behavior. National Library of Medicine. Evert Boonstra, Roy de Kleijn, Lorenza S. Colzato, Anneke Alkemade, Birte U. Forstmann, and Sander Nieuwenhuis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594160/
10 γ-Aminobutyric acid (gamma-aminobutyric acid), Wikipedia.org: https://en.wikipedia.org/wiki/%CE%93-Aminobutyric_acid
Svetka Gaba's Blog
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: