GABA

Co to jest kwas GABA? Suplement: skutki uboczne, doświadczenia i opinie

Kwas gamma aminomasłowy (GABA) jest naturalnie występującym aminokwasem, który działa w mózgu jako neuroprzekaźnik. Neuroprzekaźniki działają jak chemiczne przekaźniki. GABA jest uważany za neuroprzekaźnik hamujący, ponieważ blokuje lub hamuje pewne sygnały mózgowe i zmniejsza aktywność układu nerwowego.

Kiedy GABA łączy się z białkiem w mózgu, zwanym receptorem GABA, wywołuje efekt uspokajający. Może to pomóc w zwalczaniu uczucia niepokoju, stresu i strachu. Może również pomóc w zapobieganiu napadom drgawek.

GABA 750 mg iHerb
GABA 750 mg
⚡️ Pomaga w depresji ⚡️
⚡️ Zmniejsza stres i niepokój ⚡️
⚡️ Poprawia sen ⚡️
⚡️ Odpręża i uspokaja ⚡️
⚡️ Wzmacnia koncentrację ⚡️
❤️ Gorąco polecam! ❤️
➡️ Dowiedz się więcej i kup na iHerb ⬅️

Ze względu na te właściwości GABA stał się w ostatnich latach popularnym suplementem. Wynika to częściowo z faktu, że nie jest on dostępny w wielu źródłach żywności. Jedyne pokarmy, które zawierają GABA, to pokarmy fermentowane, takie jak kimchi, miso i tempeh.

Ale jak dobrze działają te suplementy? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej na temat nauki stojącej za potencjalnymi korzyściami płynącymi ze stosowania suplementów GABA.

Kwas γ-aminomasłowy lub kwas gamma-aminomasłowy, znany powszechnie pod skrótem GABA, jest najbardziej rozpowszechnioną postacią kwasu γ-aminomasłowego.

Dlaczego ludzie przyjmują suplementy GABA?

Według corocznego raportu Gallupa “Global Emotions Report”[1]Gallup 2020 Global Emotions Report: https://www.gallup.com/analytics/324191/gallup-global-emotions-report-2020.aspx w 2020 roku ponad 40% dorosłych na całym świecie stwierdziło, że doświadczyło rekordowo wysokiego poziomu stresu. Liczba ta może być podwyższona ze względu na pandemię, ale od 2015 roku stale rośnie. Szczególnie Amerykanie mają niewiarygodnie wysoki poziom stresu. A przewlekły stres powoduje problemy w niemal każdej części ciała, dramatycznie wpływając na jakość życia.

W okresie przewlekłego lub słabego stresu – lub jeśli chcesz poprawić jakość swojego snu, który również może pomóc w łagodzeniu stresu i odwrotnie – możesz sięgnąć po jeden z najlepszych składników budulcowych Twojego organizmu: GABA. GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, jest aminokwasem i głównym neuroprzekaźnikiem hamującym w mózgu. Przyjmuje się go jako suplement z wielu powodów, a jego nadrzędnym celem jest poprawa samopoczucia w ciągu dnia.

Naturalne działanie uspokajające GABA na mózg doprowadziło do powstania niezliczonych informacji o stosowaniu suplementów GABA w celu zmniejszenia stresu. Zbyt duży stres jest związany m.in. z gorszym snem, słabszym układem odpornościowym i wyższym ryzykiem depresji. Ponadto osoby cierpiące na pewne schorzenia mogą mieć niższy poziom GABA. Niektóre z tych schorzeń to:

  • zaburzenia napadów
  • zaburzenia ruchowe, takie jak choroba Parkinsona
  • zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi
  • niepokój
  • zaburzenia paniczne
  • zaburzenia nastroju, takie jak depresja

Niektóre osoby cierpiące na te schorzenia przyjmują suplementy GABA, aby pomóc w łagodzeniu objawów.

Jak skuteczne są suplementy GABA?

Niewiele wiadomo na temat skuteczności suplementów GABA. W rzeczywistości eksperci nie wiedzą, ile GABA rzeczywiście dociera do mózgu po spożyciu w postaci suplementu lub żywności. Jednak niektóre badania wskazują na pozytywne efekty przyjmowania suplementów GABA. Oto przegląd niektórych badań dotyczących najpopularniejszych zastosowań GABA:

Zwiększona zdolność myślenia i wykonywania zadań

W badaniu z 2015 r. stwierdzono[2]γ-Aminobutyric acid (GABA) administration improves action selection processes: a randomised controlled trial. Laura Steenbergen, Roberta Sellaro, Ann-Kathrin Stock, Christian Beste & Lorenza S. Colzato: https://www.nature.com/articles/srep12770, że przyjmowanie 800 miligramów (mg) suplementu GABA dziennie zwiększyło zdolność danej osoby do ustalania priorytetów i planowania działań. Choć badanie było niewielkie, obejmowało zaledwie 30 zdrowych ochotników, pokazało, w jaki sposób suplementacja GABA może sprzyjać lepszemu myśleniu.

Redukcja stresu

W starszym badaniu z 2012 roku[3]Oral intake of γ-aminobutyric acid affects mood and activities of central nervous system during stressed condition induced by mental tasks. A. Yoto, S. Murao, M. Motoki, Y. Yokoyama, N. Horie, K. Takeshima, K. Masuda, M. Kim & H. Yokogoshi: https://link.springer.com/article/10.1007/s00726-011-1206-6 stwierdzono, że przyjmowanie 100 mg GABA dziennie pomogło zmniejszyć stres związany z zadaniami umysłowymi. Podobnie jak wiele innych badań dotyczących GABA, badanie to było niewielkie i objęło zaledwie 63 uczestników.

Regeneracja po treningu i budowa mięśni

W badaniu przeprowadzonym w 2019 r.[4]Oral Supplementation Using Gamma-Aminobutyric Acid and Whey Protein Improves Whole Body Fat-Free Mass in Men After Resistance Training. National Library of Medicine. Maya Sakashita, Utano Nakamura, Noriko Horie, Yasuhiro Yokoyama, Mujo Kim and Satoshi Fujitab: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6522239/ 21 zdrowych mężczyzn miało przyjmować suplement zawierający białko serwatkowe lub białko serwatkowe z dodatkiem GABA raz dziennie przez 12 tygodni.

Uczestnicy wykonywali te same ćwiczenia treningu oporowego dwa razy w tygodniu, a badacze mierzyli wyniki. Badacze odkryli, że połączenie białka serwatkowego i GABA zwiększyło poziom hormonu wzrostu w porównaniu z samym białkiem serwatkowym.

Mimo że było to kolejne małe badanie, naukowcy doszli do wniosku, że suplementy GABA mogą pomóc w budowie mięśni i wspomagać regenerację po treningu. Zalecili oni przeprowadzenie dalszych badań.

Lęk

Według artykułu z 2006 roku w dwóch bardzo małych badaniach stwierdzono, że uczestnicy, którzy przyjmowali suplement GABA, mieli większe poczucie odprężenia podczas stresującego wydarzenia niż ci, którzy przyjmowali placebo lub L-teaninę, inny popularny suplement.

W artykule zauważono również, że efekty relaksacyjne były odczuwalne w ciągu godziny od zażycia suplementu.

Wysokie ciśnienie krwi

W niektórych małych, starszych badaniach oceniano stosowanie produktów zawierających GABA w celu obniżenia ciśnienia krwi.

W jednym z badań z 2003 roku codzienne spożywanie sfermentowanego produktu mlecznego zawierającego GABA obniżyło ciśnienie krwi u osób z nieznacznie podwyższonym ciśnieniem krwi po dwóch do czterech tygodniach. Porównywano to z placebo.

W badaniu z 2009 r. stwierdzono, że przyjmowanie dwa razy dziennie suplementu diety zawierającego GABA z chlorelli obniżyło ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem granicznym.

Bezsenność

W niewielkim badaniu przeprowadzonym w 2018 r.[5]Safety and Efficacy of Gamma-Aminobutyric Acid from Fermented Rice Germ in Patients with Insomnia Symptoms: A Randomized, Double-Blind Trial. National Library of Medicine. Jung-Ick Byun, Yu Yong Shin, Sung-Eun Chung, and Won Chul Shin: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6031986/ uczestnicy, którzy przyjmowali 300 miligramów (mg) GABA na godzinę przed snem, zasypiali szybciej niż osoby przyjmujące placebo. Zgłaszali również poprawę jakości snu cztery tygodnie po rozpoczęciu leczenia.

Neuroprzekaźnik GABA

GABA suplement diety: opinie klientów

Są takie chwile w życiu, kiedy nie można zasnąć, zasypia się grubo po północy, a następnego dnia jest się wyczerpanym, przytłoczonym i zupełnie niezdolnym do pracy. Myślisz, że nadejdzie wieczór i tej nocy szybko zaśniesz, ale tak się nie stało. Nie chcę brać tabletek nasennych – zwróciłem uwagę na GABA. Jako składnik kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który poprawia krążenie mózgowe, zmniejsza niepokój, działa uspokajająco, pomaga w depresji i bezsenności. Normalizuje poziom glukozy. Kapsułki są niewielkich rozmiarów, nie ma problemów z ich połknięciem. zażyłem 1 kapsułkę na dobranoc. Efekt jest zauważalny od razu, zasypiałam bez problemów, budziłam się również, nie było senności w ciągu dnia. Aby zauważyć bardziej zrównoważony stan podczas zażywania, nie powiem, prawdopodobnie dla pełnego spokoju trzeba brać 2 kapsułki dziennie. Dobry lek. Proszę go polubić!

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

GABA 750 mg iHerb
GABA 750 mg
⚡️ Pomaga w depresji ⚡️
⚡️ Zmniejsza stres i niepokój ⚡️
⚡️ Poprawia sen ⚡️
⚡️ Odpręża i uspokaja ⚡️
⚡️ Wzmacnia koncentrację ⚡️
❤️ Gorąco polecam! ❤️
➡️ Dowiedz się więcej i kup na iHerb ⬅️

Pochodzę z rodziny dysfunkcyjnej. Przez całe życie zmagam się z chroniczną depresją, lękami, zaburzeniami snu, myślami samobójczymi i ADHD. To jest mój styl życia. Nigdy nie szukam terapeuty. Mam wyraźne problemy z zaufaniem i nie mogę sobie na to pozwolić. Moim terapeutą są książki. Niedawno poroniłam dwa razy. Wtedy rozpoczęłam swoją podróż w kierunku zdrowia. Zdałam sobie sprawę z moich problemów z rozwojem poznawczym w okresie dojrzewania oraz z problemów fizycznych, takich jak zmęczenie adrenaliną, uszkodzone jelita, brak równowagi hormonalnej itp. (wszystko to jest produktem ubocznym długotrwałego przebywania w toksycznym środowisku), które przyczyniają się do niedoboru neuroprzekaźników. Nigdy nie sądziłem, że wyleczenie się z depresji jest możliwe. Po raz pierwszy wziąłem tę tabletkę w nocy 12 lipca. Następnego dnia rano płakałem z radości! Po raz pierwszy doświadczyłem, jak to jest być “normalnym człowiekiem”. Czułem się, jakby ciemna chmura została uchylona. Zrozumiałem też, dlaczego większość normalnych ludzi ma trudności ze zrozumieniem depresji.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Przez ostatnie 4 lata, po tym jak mój syn zginął w wypadku, czułam się przygnębiona i pozbawiona nadziei. Nigdy nie mogłam przezwyciężyć żalu i nie potrafiłam racjonalnie myśleć o tej sprawie. Zawsze, gdy próbowałam, płakałam godzinami. Próbowałam ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, zażywać witaminy, wcześnie wstawać z łóżka, ale to wszystko nie przynosiło oczekiwanych rezultatów, ponieważ mój umysł był zawsze “zamglony”, nie mogłam myśleć ani skoncentrować się w odpowiedni sposób. Mogłem spać po 12 godzin bez przerwy i nigdy nie czułem się wypoczęty. Po 3 dniach zażywania leku, pewnego dnia nagle obudziłem się przed budzikiem i poczułem, że wszystko jest normalnie, a wszystko, co przeżyłem przez ostatnie 4 lata, było tylko koszmarem. Czułem się też wypoczęty po tym, jak spałem tylko 7 godzin. Teraz mogę myśleć o moim synu i o tym, jak bardzo mi go brakuje, ale myślę racjonalnie i mogę wreszcie przeżyć okres żałoby. Przeprowadziłam kilka testów z tym suplementem i nie działa on zbyt dobrze, jeśli nie ćwiczę co najmniej 3 razy w tygodniu. Nie jestem pewna, czy miałam depresję czy chorobę dwubiegunową, ale cokolwiek to było, teraz już tego nie ma. Biorę 1 kapsułkę przed snem i kolejną po zajęciach pływania.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Przez całe życie miałam poważne problemy z bezsennością, ale w końcu znalazłam produkty, które przywróciły mi sen. Mój problem polega na tym, że budzę się w środku nocy i nie mogę potem zasnąć. Biorę teraz 500 mg GABA, z PS (fosfatydyloseryna) 100 mg i 250 mg glicynianu magnezu, co wybudza mnie na resztę nocy, a rano nie czuję senności. Magnez jest tak ważny, że jeśli masz brać tylko jeden suplement, to właśnie Glicynian Magnezu! Nie używaj DHL jako metody wysyłki do Kanady nie jest już dobra. Naliczą ci drogie opłaty za pośrednictwo i będziesz musiał wypełnić pełnomocnictwo i zaufać im z numerem karty kredytowej i będziesz musiał czekać na pokwitowanie do 2 tygodni. Przy moim ostatnim zamówieniu o wartości 200 USD z IHERBS naliczono mi 85 USD podatków i opłat brokerskich, podczas gdy same podatki powinny wynosić około 30 USD. Proponuję skorzystać z poczty (USPS), potrwa to dłużej, ale jest szansa, że nie trzeba będzie płacić dodatkowo, gdy przesyłka dotrze do urzędu celnego.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Przez 15 lat cierpiałam na bezsenność z powodu fibromialgii, a ponadto mam poważne zaburzenia lękowe spowodowane zespołem stresu pourazowego (PTSD). Odkryłam GABA, kiedy szukałam odpowiedzi na pytanie, jak działa Valium (które brałam). Przyjmuję GABA już od prawie 2 lat i to DZIAŁA. Rozwiązał mój problem z bezsennością i znacznie mnie uspokoił. Biorę go tylko w nocy, ponieważ powoduje, że jestem bardzo senny (dla mnie to właśnie o to chodzi). Nie wydaje się, aby miał jakiekolwiek skutki uboczne, z wyjątkiem sporadycznego krótkiego mrowienia, gdy biorę go na pusty żołądek. Nie powoduje “kaca” następnego dnia. Jedyne problemy pojawiły się, gdy próbowałem przestać go brać “na zimno” – powrócił niepokój. Inny problem pojawiał się, gdy brałem go, a potem próbowałem nie spać. Oczywiście, mieszanie z alkoholem, narkotykami, Benadrylem lub jakimkolwiek innym środkiem depresyjnym nie jest dobre i nie jest konieczne. Gorąco polecam ten produkt. Pełne działanie trwało około 2-3 tygodni, ale pomogło od samego początku.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Używam kilku produktów razem i widzę wpływ na moje samopoczucie! Jestem szczęśliwszy, bardziej energiczny, pozytywnie nastawiony…! Używam DOPA MUCUNA, DMAE i GABA w ciągu dnia oraz 5-HTP i SAMe przed snem. Czasami pomijam niektóre z nich, ale rezultaty są nadal widoczne. Uwielbiam to wszystko i będę nadal tego używać (może z wyjątkiem SAMe, bo jest za drogie i nie widzę zbyt dużej różnicy, jeśli używam tylko 5-HTP).

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Mój mąż przez wiele lat brał leki nasenne. Mimo że lekarz mówił mu, że nie są uzależniające, po prostu nie mógł bez nich zasnąć. W końcu zdecydowaliśmy, że musi istnieć lepsze rozwiązanie. Po przeprowadzeniu kilku badań postanowiliśmy wypróbować GABA. Cóż, zadziałały… natychmiast! Nie było żadnego okresu odstawiania, po prostu wziął GABA jednej nocy i spał jak dziecko. Zażywa 3 kapsułki na godzinę przed snem. Gorąco polecam je wszystkim, którzy cierpią na problemy ze snem lub chcą się pozbyć tych okropnych farmaceutyków.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo brakowało mi GABA. Dwa tygodnie temu mój lekarz zasugerował mi, abym zamówił preparat z waszej strony (tak jak on to zrobił). Zacząłem brać jedną kapsułkę dziennie, a teraz biorę dwie, dwa razy dziennie na pusty żołądek. Uczucie ciepła na twarzy i ciele jest bardzo przyjemne, a ja czuję się o wiele jaśniejsza i bystrzejsza. Postanowiłem rzucić pracę, ograniczyłem spożycie alkoholu i cieszę się na myśl o nowych rozdziałach w moim życiu. Oczywiście, w życiu jest wiele zmiennych, ale moje oczy błyszczą, a fizyczne odczucia są zdecydowanie pozytywne. Bardzo dziękuję za wspaniały produkt, bezpłatną wysyłkę i szybką dostawę (oraz mały prezent)! Wszystkiego najlepszego dla Waszego zespołu, dużo miłości!

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie ciężkie zaburzenie paniczne. Lekarz, do którego chodziłem, chciał mi podać benzodiazepiny, ale będąc uzależnionym od narkotyków, nie chciałem ich brać. Dowiedziałam się o GABA podczas kursu poświęconego neuroprzekaźnikom. Odkryłem, że działa on wspaniale na moje lęki. Jest dla mnie prawdziwym wybawieniem, kontroluje mój niepokój, ale nie uspokaja mnie. Początkowo otrzymywałem go od zielarza, który pobierał za niego krocie, potem znalazłem iHerb.com. Doskonała wartość, doskonała obsługa, dostałem moją paczkę, kiedy miałem… bez kłopotów, bez zamieszania. Od tego czasu zacząłem kupować inne suplementy ziołowe.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Jestem ZAKOCHANA w GABA! Cała moja rodzina używa go w razie potrzeby. Naprawdę przynosi ulgę w ciągu około 20-30 minut. Można poczuć, jak działa; przez ciało przebiega coś w rodzaju mrowienia, co na początku jest nieco dziwne, ale jednocześnie odprężające. Należy upewnić się, że dawka jest odpowiednia dla siebie i/lub dzieci, a także, że jest ona najbardziej opłacalna.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Odstawiliśmy wszystkie inne leki, ponieważ tylko to dało jakikolwiek rezultat u naszego syna. Jest to doskonały produkt, a cena jest najlepsza, jaką widziałem na świecie. Będę zaopatrywał się w kolejne zapasy PONIEWAŻ NASZE ZAPASY ZOSTAŁY WYŁADOWANE, więc zamówiłem jeszcze 4 sztuki. Zażywa je moja żona, która ma depresję, zażywa je oczywiście mój syn z ADD, a także ja, 41-letni mężczyzna, zażywam je, aby poczuć się bardziej zrelaksowanym i skoncentrowanym, a one naprawdę działają! Mniejsze napięcie i niepokój, niższe tętno, lepsza zdolność radzenia sobie ze stresem, znacznie lepsza wytrzymałość podczas wykonywania żmudnej, ale ważnej pracy, takiej jak prowadzenie księgowości. Ponieważ mam własną firmę i nadal pracuję na pełen etat jako serwisant sprzętu elektronicznego, te tabletki Gaba naprawdę pomagają mi utrzymać się na szczycie.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Zaczęłam mieć ataki paniki około trzech lat temu. Nigdy nie wiedziałem, przez co przechodzą ludzie z takimi atakami i lekceważyłem je. Aż do momentu, gdy sam miałem jeden. Nigdy więcej. Ataki pojawiają się w nocy i trwają przez wiele godzin. To przerażająca rzecz, przez którą trzeba cierpieć. W ramach samoleczenia wypijałem butelkę wódki o pojemności 1,75 litra tygodniowo. Piłem 5 i 6 łyków na raz (łyk = 1,5 uncji), a ataki były coraz gorsze. Dużo bardziej. Zamówiłem GABA. Od otwarcia butelki GABA nie wypiłem ani jednego drinka. Już się nie stresuję (tak bardzo). Moje noce są spokojne. Zanim znalazłem ten produkt, byłem w trybie całkowitej autodestrukcji. Już nie. Zwróćcie uwagę na to, co mówię, ludzie… to działa. Prosto i wyraźnie. Działa.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Uważam ten produkt za skuteczne rozwiązanie problemu mojego niepokoju. Od kilku miesięcy cierpię z powodu intensywnych ataków lękowych, niektóre mniej ostre i szybkie intensywne tym bardziej, że pozostają przez kilka dni. Kiedy zacząłem brać GABA miał bardzo silny atak i ostry niepokój w uzupełnieniu do wielkiego uspokojenia. I był obniżenie dawki, aż do osiągnięcia ideału. Dziś biorę 1 / 3 lub 165 mg + / – 1 godzina GABA na dobranoc. I teraz czuję się tak lekkie efekty i korzystne dla mojego niepokoju. Nally, 500mg efekt w przeciwieństwie do mnie, dał mi dużo niepokoju, już z dawką 165mg’m mieć świetne wyniki. Polecam.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Wiem, że nie ma pewności, czy suplementy GABA są w stanie przeniknąć przez barierę krew-mózg, więc wiele efektów może być wynikiem placebo. Jednak dla mnie działa on cuda, jeśli chodzi o sen. Używam już melatoniny (bez niej mam tylko 4-6 godzin snu), ale z dwoma problemami: Melatonina powinna działać cyklicznie, ale kiedy ją wstrzymuję, nie mogę zasnąć (tak jak wcześniej). Czasami mam też okropne sny i często budzę się z przyspieszonym biciem serca i myślami. Ten suplement pomógł w obu przypadkach, więc teraz staram się włączać oba i wydaje się, że działa to całkiem dobrze. Nie używam GABA z wyjątkiem pory snu, ponieważ spowalnia on moje myśli (co jest miłe, jeśli masz stany lękowe, ale nie dla każdego). Trzeba też uważać, żeby nie nagromadził się w organizmie, więc dobrze jest mieć trochę czasu na odstawienie suplementu. Niektórzy sugerują, żeby stosować go co drugi dzień, inni, żeby stosować mniej niż jedną kapsułkę (albo jedno i drugie). Kupię ponownie.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Wcześniej znałam GABA jako suplement antystresowy dodawany do produktów czekoladowych w Japonii, aby pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Ludzie w Japonii zazwyczaj pracują przez wiele godzin, co odbija się również na mnie, jako osobie cierpiącej na PCOS. Nie minął jeszcze miesiąc od rozpoczęcia stosowania tego suplementu, a ja nadal nie sypiam dobrze, ale jedno mogę powiedzieć – po jego zażyciu, nawet jeśli nie jestem w stanie spać przez 8 lub więcej godzin, po przebudzeniu czuję się mniej zmęczona. Piję go razem z melatoniną i glutationem na pusty żołądek tuż przed snem. Nie sprawia, że jestem senny, jak twierdzą inni, ale to pewnie dlatego, że mam ciężki przypadek bezsenności, ale mogę powiedzieć, że pomaga mi się zrelaksować, ponieważ nie mam ataków niepokoju w łóżku (co zdarza się często, gdy go nie piję). Na razie zamierzam nadal go brać. Zaczęłam podawać go także mężowi, aby pomóc mu dobrze wypocząć.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

GABA został mi polecony między innymi przez specjalistę ds. żywienia w celu utraty wagi i budowania beztłuszczowej masy mięśniowej. Przyjmuję go od miesiąca (trzy razy dziennie na pusty żołądek). Wyniki. Wieczorna dawka (przyjmowana przed snem) zadziwiła mnie, ponieważ po raz pierwszy od dłuższego czasu dobrze śpię i budzę się wypoczęty. (Cierpię na chroniczną bezsenność). Myślałem, że ten wspaniały sen jest efektem ubocznym, ale teraz czytam, że jest to główny cel tego suplementu. Nie jestem pewien co do efektu odchudzania, ponieważ tracę na wadze i to całkiem dobrze, ale może to być spowodowane tym, że stosuję również przerywany post. Być może przyczynia się do tego GABA, ale nie mogę tego zmierzyć. Jednak to, że czuję się dobrze przez cały dzień w bardzo stresującym życiu, jest zdecydowanie wymierne.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Nie jestem pewien, czy mógłbym bez nich przeżyć cały dzień. Biorę 3, 3 razy dziennie. Mój niepokój wymykał się spod kontroli. Nie chcę iść do lekarza po leki, więc zawsze szukam sposobu, aby pomóc sobie bez nich. Przeczytałam o Gaba i od razu ją zamówiłam. To dosłownie uratowało mi życie. Mój niepokój jest bliski zeru, a teraz nie dostaję wysypki ani nie trzęsę się z niepokoju. Jeśli go nie wezmę, zauważam ogromną różnicę. Wypróbowałem dawkę 750 gramów (po butelce 500 gramów), dwa razy dziennie i ta moc nie działała na mnie… Wróciłem do 500 gramów, 3 razy dziennie, i wróciłem na właściwe tory.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Wzięłam to i nic nie dało, wzięłam to innym razem i poczułam się tak jasno – nie pamiętam, żebym kiedykolwiek wcześniej była tak jasna, całkowicie pozbyłam się mgły mózgowej, o której nawet nie wiedziałam, że ją mam. Wziąłem kolejną dawkę i nie zrobiło to wiele, nie wiem, nie wiem, jak najlepiej to zażywać, ale jest dobre, jeśli możesz zażyć to we właściwy sposób, byłbym ostrożny z zażywaniem zbyt dużej ilości, jest potężne, eksperymentuj z nim – jeśli możesz to zrobić we właściwy sposób, jest niesamowite! Stwierdziłem, że nie uzależnia, ale przez około 2 dni po zażyciu czułem się tak, jakbym nie mógł jasno myśleć, ale to minęło i teraz czuję się dobrze, więc nie ma żadnych długoterminowych szkód – yay! Tak, polecam GABA. Proszę ocenić tę recenzję jako pomocną.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

To jest Must Have, jeśli cierpisz na depresję, lęk, zaburzenia snu, uszkodzenia chemiczne mózgu. Ten suplement ma niesamowitą moc pomagania w problemach z uszkodzonym układem nerwowym (które większość z nas ma) i łączenia sygnałów neuroprzekaźników, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, jak również. Daje poczucie spokoju i przywraca kontrolę w obszarach, z którymi wielu się zmaga. Jestem w stanie zachować spokój i skupienie, nie czując, że moje nerwy się puszczają, a myśli gonią, co jest trudne do opanowania. To naprawdę wspaniale pomaga we wszystkich tych obszarach. Nie jest genetycznie modyfikowany, więc ciało będzie wchłaniać jego właściwości bardziej efektywnie. Biorę go razem z 200 mg 5-HTP marki Now i zdziałały one cuda ulgi we mnie i w życiu mojej kobiety. Samo to, a zwłaszcza w połączeniu z 5-HTP może bardzo dobrze zastąpić wszelkie leki na depresję, lęk lub zaburzenia psychiczne, które mają bardzo negatywne skutki uboczne. Gaba będzie Twoim biletem!

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Po raz pierwszy zamówiłam GABA i jestem zdumiona jego działaniem! Biorę jedną kapsułkę 500 mg rano na pusty żołądek, zgodnie z sugestią na opakowaniu, i dzięki niej jestem o wiele spokojniejsza i mniej zestresowana przez cały dzień. Spróbowałam zażyć jeszcze jedną tabletkę przed snem i muszę przyznać, że nie wpływa ona w żaden sposób na mój sen, ale też nie mam żadnych problemów z zasypianiem. Spróbowałem też zażyć dwie kapsułki rano (1000 mg) i po około pół godzinie poczułem osłabienie mięśni, mrowienie w rękach i lekkie zawroty głowy. Trwało to około godziny i ustąpiło. Chyba zostanę przy 500 mg na raz. Podsumowując: świetny lek na łagodne stany lękowe, ale należy uważać z dawkowaniem.

Opinia klienta iHerb. Disclaimer: Nie jest to porada medyczna ani profesjonalna.

Jakie są skutki uboczne stosowania suplementów GABA?

Należy bezwzględnie przestrzegać wszelkich zaleceń, zarówno w przypadku stosowania suplementów, jak i leków, które naśladują działanie GABA lub mają na celu jego zwiększenie.

Działania niepożądane leków

Osoby stosujące leki, które naśladują działanie GABA lub mają na celu jego zwiększenie, powinny dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Przyjmowanie zbyt dużych dawek lub łączenie ich z alkoholem lub opioidami może prowadzić do depresji ośrodkowego układu nerwowego (OUN)[6]GABA Receptor. National Library of Medicine. Mary J. Allen; Sarah Sabir; Sandeep Sharma: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526124/. Może to spowodować spowolnienie pracy organizmu, tak że dana osoba nie będzie w stanie oddychać. Może to zagrażać życiu.

Skutki uboczne suplementów

Badania kliniczne sugerują[7]United States Pharmacopeia (USP) Safety Review of Gamma-Aminobutyric Acid (GABA). National Library of Medicine. Hellen A. Oketch-Rabah, Emily F. Madden, Amy L. Roe, and Joseph M. Betz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8399837/, że przyjmowanie do 120 miligramów (mg) GABA dziennie w postaci suplementów przez 12 tygodni prawdopodobnie nie spowoduje działań niepożądanych.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania ich z innymi lekami.

Stosowanie ich z lekami na nadciśnienie lub padaczkę może nasilić działanie tych leków.

Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów diety należy zawsze skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że wie on, jakie leki dana osoba już przyjmuje.

FDA nie reguluje suplementów diety w taki sam sposób jak leków. Należy zwracać uwagę na to, aby kupować tylko od renomowanych sprzedawców i firm.

Streszczenie

Organizm naturalnie wytwarza GABA, który ułatwia zasypianie, łagodzi stany lękowe i chroni mózg. Leki naśladujące jego działanie mają istotne zastosowanie w leczeniu epilepsji i terapii bólu. Niektórzy ludzie przyjmują suplementy, ale naukowcy wciąż badają korzyści, jakie mogą one przynieść[8]What to know about GABA, Medically reviewed by Nancy Hammond, M.D. — Written by Rachel Nall, MSN, CRNA: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326847[9]Neurotransmitters as food supplements: the effects of GABA on brain and behavior. National Library of Medicine. Evert Boonstra, Roy de Kleijn, Lorenza S. Colzato, Anneke Alkemade, Birte U. Forstmann, and Sander Nieuwenhuis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594160/[10]γ-Aminobutyric acid (gamma-aminobutyric acid), Wikipedia.org: https://en.wikipedia.org/wiki/%CE%93-Aminobutyric_acid.

Przed zastosowaniem suplementów GABA w jakimkolwiek schorzeniu najlepiej porozmawiać z lekarzem. Może on zalecić wypróbowanie najpierw sprawdzonych metod leczenia. Jeśli opowiedzą się za stosowaniem suplementów GABA, doradzą, jak robić to bezpiecznie.

Recenzja została przygotowana przez Svetka Gaba. Jestem badaczem i testerem suplementów diety. Studiuję dietetykę, biologię i neuropsychologię.

Referencias:

Referencias:
1 Gallup 2020 Global Emotions Report: https://www.gallup.com/analytics/324191/gallup-global-emotions-report-2020.aspx
2 γ-Aminobutyric acid (GABA) administration improves action selection processes: a randomised controlled trial. Laura Steenbergen, Roberta Sellaro, Ann-Kathrin Stock, Christian Beste & Lorenza S. Colzato: https://www.nature.com/articles/srep12770
3 Oral intake of γ-aminobutyric acid affects mood and activities of central nervous system during stressed condition induced by mental tasks. A. Yoto, S. Murao, M. Motoki, Y. Yokoyama, N. Horie, K. Takeshima, K. Masuda, M. Kim & H. Yokogoshi: https://link.springer.com/article/10.1007/s00726-011-1206-6
4 Oral Supplementation Using Gamma-Aminobutyric Acid and Whey Protein Improves Whole Body Fat-Free Mass in Men After Resistance Training. National Library of Medicine. Maya Sakashita, Utano Nakamura, Noriko Horie, Yasuhiro Yokoyama, Mujo Kim and Satoshi Fujitab: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6522239/
5 Safety and Efficacy of Gamma-Aminobutyric Acid from Fermented Rice Germ in Patients with Insomnia Symptoms: A Randomized, Double-Blind Trial. National Library of Medicine. Jung-Ick Byun, Yu Yong Shin, Sung-Eun Chung, and Won Chul Shin: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6031986/
6 GABA Receptor. National Library of Medicine. Mary J. Allen; Sarah Sabir; Sandeep Sharma: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526124/
7 United States Pharmacopeia (USP) Safety Review of Gamma-Aminobutyric Acid (GABA). National Library of Medicine. Hellen A. Oketch-Rabah, Emily F. Madden, Amy L. Roe, and Joseph M. Betz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8399837/
8 What to know about GABA, Medically reviewed by Nancy Hammond, M.D. — Written by Rachel Nall, MSN, CRNA: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326847
9 Neurotransmitters as food supplements: the effects of GABA on brain and behavior. National Library of Medicine. Evert Boonstra, Roy de Kleijn, Lorenza S. Colzato, Anneke Alkemade, Birte U. Forstmann, and Sander Nieuwenhuis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594160/
10 γ-Aminobutyric acid (gamma-aminobutyric acid), Wikipedia.org: https://en.wikipedia.org/wiki/%CE%93-Aminobutyric_acid
Svetka Gaba's Blog
Deja un comentario

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: